Závratě

Závratě (neboli vertigo) se popisují jako částečná nebo úplná ztráta prostorové orientace, k níž se často přidávají další příznaky, jako jsou zblednutí, bušení srdce, bolest hlavy, pocit, že je vám na zvracení, pocení, průjem, ale i úzkost, strach a nervozita. Někdy jsou závratě provázeny tinnitem (šelestem v uších), v takových případech mívají tyto potíže obvykle stejný důvod.

Příznaky nás znejišťují

Pro lidi trpící závratěmi je velmi nepříjemný pocit ztráty jistoty. Mnozí lidé se musejí vyhýbat rychlému otočení hlavou nebo jim vadí míhající se lidi kolem, případně pohled na opakující se předměty (typicky třeba dlažba), jiní ztrácejí rovnováhu při běžných činnostech, u některých se postupem času může vyvinout strach z různých situací: z chůze po úzkém mostě, z pobytu v otevřeném prostoru, z výšek apod. V akutní fázi dokonce ani nemohou chodit do práce či řídit auto. Často proto potřebují i pomoc psychologa.

Po bolestech hlavy jsou závratě druhou nejčastější příčinou, proč vyhledáváme lékaře. Nejde přitom o samostatnou nemoc, ale o možné příznaky více než tří set chorobných stavů. Jejich důvodem může být diabetes, srdeční vady, hypertenze (vysoký krevní tlak), potíže s krční páteří, dna, anémie, ušní a oční nemoci nebo psychiatrické choroby. I proto se závratěmi zabývá téměř dvacet lékařských oborů: ORL, neurologie, oftalmologie, vnitřní lékařství, ortopedie, traumatologie či endokrinologie. Kvůli závratím dokonce vznikl nový lékařský obor: neurootologie.

Důležité je, aby lékař zjistil příčinu

U závratí platí dvojnásob poučka, že nejdůležitější je, aby váš praktický lékař zjistil co nejvíce informací o vašem celkovém zdravotním stavu. Pak totiž dokáže odhadnout možnou příčinu potíží a odeslat vás ke správnému specialistovi. Lékař zjišťuje, jakými chorobami trpěli vaši rodiče a prarodiče, jaké jsou vaše aktuální zdravotní problémy, jaké nemoci jste prodělali v minulosti (závratě mohou být například následkem prodělané meningitidy, spály, ale třeba i chřipky), které léky jste užívali (může jít o důsledek intoxikace barbituráty, některými diuretiky, chininem, aminoglykosidovými antibiotiky nebo kyselinou salicylovou), zda pijete alkohol apod. Důvodem závratí může být i nadměrné pracovní vytížení. Vzpomenout si na všechny tyto informace a před lékařem je nezkreslovat a ani nic nezamlčovat je proto velmi důležité.

Závratě a pravé vertigo

Lékaři rozlišují závratě od takzvaného pravého vertiga, při němž mají nemocní lidé iluzi pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem sebe, aniž by k tomu existoval objektivní důvod. Pacienti mají pocity jako na řetízkovém kolotoči, pocity houpání nebo tahu na stranu. Pravé vertigo je obvykle způsobeno poruchou v samotném rovnovážném ústrojí, odborně řečeno ve vestibulárním systému. Někdy přitom může jít o příznak některé z vážných nemocí od Menièrovy choroby (onemocnění vnitřního ucha) po postižení mozku. I proto je třeba lékaře vyhledat včas. U mladších lidí může být příčinou vertiga například roztroušená skleróza či nádor na mozku, u starších pacientů je obvyklé cévní onemocnění (při zlepšování prokrvení se používají i přípravky s extraktem z Ginkgo biloby).

Žijte zdravěji

Prevence závratí závisí především na odhalení jejich příčiny. Pokud jde o obecné zásady, lékaři doporučují omezit alkohol, čaj, kávu a jiné nápoje s obsahem kofeinu, sůl apod. Jinými slovy: dodržovat zásady zdravé výživy. Pomáhá také pobyt na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek, vyhýbání se stresu, procházky na čerstvém vzduchu. Především starším lidem (závratě totiž postihují až polovinu osob starších 60 let) lékaři doporučují vyhýbat se činnostem, při nichž hrozí pád.


Nahoru